Aramaya başla

Kilometre Taşları

1995 Denizli / Türkiye

Aydem Yenilenebilir Enerji kuruldu.

1997 Denizli / Büyük Menderes

Aydem Yenilenebilir Enerji, Türkiye’de enerji sektöründe ezberleri yıkarak bir ilki gerçekleştirdi ve Denizli’de Büyük Menderes Nehri’nin bir kolu olan Bereket sulama kanalı üzerinde, Türkiye’nin ilk özel hidroelektrik santrali olan Bereket I’i kurarak üretime başladı.

1998 Denizli / Türkiye

Denizli’de kurulan Bereket II Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

1999 Muğla / Dalaman

Muğla’da Dalaman Nehri üzerine kurulan Dalaman Hidroelektrik Santrali’nin ilk bölümü üretime başladı.

2004 Aydın / Feslek

Aydın’da kurulan Feslek Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

2005 / 2 Muğla / Gökyar

Muğla’da kurulan Gökyar Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

2005 / 1 Muğla / Dalaman

Muğla’da kurulan Dalaman I-V Hidroelektrik Santrallerinin tamamı üretime başladı.

2006 Adana / Seyhan

Adana’da Seyhan Nehri üzerinde kurulan Mentaş Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

2008 Denizli / Sarayköy

Denizli’de Sarayköy ilçesinde kurulan Kızıldere Jeotermal Santrali üretime başladı.

2009 Sivas / Kelkit

Sivas’ta Kelkit Nehri üzerinde kurulan Koyulhisar Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

2012 / 2 Denizli / Kumkısık

Denizli’de kurulan Kumkısık Biyogaz Enerji Santrali üretime başladı.

2012 / 1 Giresun / Aksu

Giresun’da Aksu Nehri üzerinde kurulan Çırakdamı Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

2013 Adana / Çukurova

Adana’da kurulan Toros Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

2014 / 3 Düzce / Aksu

Düzce’de kurulan Aksu Hidroelektrik Santrali üretime başladı

2014 / 2 Uşak / Banaz

Uşak - Banaz’da kurulan Uşak Rüzgar Santrali üretime başladı.

2014 / 1 Giresun / Dereli

Giresun’da kurulan Dereli Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

2015 / 2 Adana / Göktaş

Adana’da kurulan Göktaş II Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

2015 / 1 Aydın / Söke

Aydın’da kurulan Söke Rüzgar Santrali üretime başladı.

2016 / 2 Adana / Göktaş

Adana’da kurulan Göktaş I Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

2016 / 1 Yalova / Armutlu

Yalova - Armutlu’da kurulan Yalova Rüzgar Santrali üretime başladı.

2017 / 2 Aydın / Kemer

Aydın’da Kemer Hidroelektrik Santrali özelleştirme yoluyla portföye katıldı.

2017 / 1 Denizli / Adıgüzel

Denizli’de Adıgüzel Hidroelektrik Santrali özelleştirme yoluyla portföye katıldı.

2018 Tokat / Akıncı

Tokat’ta kurulan Akıncı Hidroelektrik Santrali üretime başladı.

2020 Türkiye

 • Aydem Enerji, 40. yılını kutluyor.
 • İlk sürdürülebilirlik raporumuzu yayınladık ve League of American Communications Professionals tarafından düzenlenen LACP Ödülleri’nde “Gümüş Ödül” kazandık.
 • Sürdürülebilirlik vizyonumuz doğrultusunda, iş dünyasının geleceğine yön verecek evrensel ilkeler öneren dünyanın en kapsamlı sürdürülebilirlik platformu BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzacısı olduk.
 • Çevresel - Sosyal - Yönetişimsel (ESG) performans sıralamasında, dünyanın en önemli bağımsız derecelendirme şirketlerinden Vigeo Eiris/Moody’s tarafından Türkiye elektrik sektörünün lideri seçildik.
 • Tokat’ta kurulan Akıncı Hidroelektrik Santralimizin resmi açılışı gerçekleştirildi.

2021

 • 1,3 milyar TL’lik işlem büyüklüğünde, son 3 yılın en büyük halka arzını gerçekleştirerek İstanbul Borsası’nda işlem görmeye başladık.
 • Türkiye’de ilk seferde, en yüksek tutarda gerçekleştirilen 750 milyon dolar değerindeki yeşil tahvil ihracına imza attık.
 • Moody’s/Vigeo Eiris Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) performansı değerlendirmesi sonucunda Türkiye ve “Gelişmekte Olan Pazarlar” dünya sıralamasında sektörde 1 numara olduk.
 • İş yeri kültürü ve çalışan memnuniyeti konusunda global ölçekte hizmet veren Great Place to Work Enstitüsü ® tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin En İyi İşverenleri Araştırmasında 4. olduk.
 • 2020 yılında imzacısı olduğumuz Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UNGC) katılımcısı olduk.
 • Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Dergisi ( SÜT-D) tarafından 3. kez ‘’Düşük Karbon Kahramanı’’ ilan edildik.
 • CDP İklim Değişikliği (Climate Change) ve Su Güvenliği (Water Security) raporlamalarında derecemizi Türkiye enerji sektöründe alınan en yüksek notu olan B Yönetim Seviyesi’ne yükselttik.
 • CDP Tedarikçi Katılım Derecelendirmesi’nde (SER) derecemizi Türkiye’de 2021 yılında enerji üretim sektöründe alınmış en yüksek not olan A Liderlik Seviyesi’ne yükselttik.

2022 Türkiye

 • İlk faaliyet raporumuzu yayınladık.
 • Halka Arz sonrası ilk Genel Kurulumuzu gerçekleştirdik.
 • Sermaye Piyasa Kurulu’nun (SPK) yayınladığı “Kurumsal Yönetim İlkeleri”ne uyum seviyesinin derecelendirmesi kapsamında SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılan ilk Kurumsal Yönetim Derecelendirmesi’nde 10 üzerinden 9,48 gibi yüksek bir not aldık. Borsa İstanbul (BIST) Kurumsal Yönetim Endeksi’ne (XKURY) dahil olduk.
 • Great Place to Work Enstitüsü ® tarafından gerçekleştirilen araştırma sonucunda belgemizi yine almaya hak kazanarak hem Türkiye’nin En İyi İşverenler Listesi’nde hem de Ege’nin En İyi İş Verenler Listesi’nde yerimizi aldık.
 • Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ile Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (Global Compact)ortaklığıyla oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacısı olduk.

2023 Türkiye

-Türkiye’nin en büyük hibrit güneş enerji santrali Uşak Hibrit GES’i şubat ayında bakanlık kabulünü alarak üretim faaliyetine başladık. Uşak Hibrit GES şirketimizin ilk güneş enerji santrali özelliğini de taşıyor.
-Uşak RES’te her biri 6 MW kurulu gücündeki 11 mor renkli türbin ağustos ayında Bakanlık kabulü ile devreye aldık. 61,5 MW kurulu gücünde olan santralin yeni türbinler ile 127,5 kurulu güce ulaştı. Türkiye’de rotor çapı en büyük rüzgâr türbinleri ile enerji üretimine başladık.
-Söke RES’te her biri 6 MW kurulu gücündeki 2 türbin Bakanlık aralık ayında kabulü ile devreye aldık. 45 MW olan santral kurulu gücü 57 MW’a yükseldi.
-SPK Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Notunu 9,56’ya yükselterek, 7 Nisan 2023 tarihi itibarıyla elektrik endeksindeki şirketler arasında Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uyum derecesi en yüksek şirket olurken; Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi’nde (XKURY) yer almayı sürdürdük.
-Tüm yatırım ve faaliyetlerinde sürdürülebilirliği gözeterek bu alanda gerçekleştirilen başarılı performans ile BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil olduk.
-CDP (Carbon Disclosure Project) İklim Değişikliği (Climate Change) 2023 Raporlaması’nda raitingimiz, "A Liderlik Seviyesi" olarak teyit edildi. 2023 yılında ülkemizde enerji sektöründe alınmış en yüksek nottur. CDP Su Güvenliği (Water Security) Raporlaması’nda ratingi, "A Liderlik Seviyesi" olarak teyit edildi. 2023 yılında, ülkemizde enerji sektöründe alınmış en yüksek not. İklim Değişikliği raporlaması ve Su Güvenliği raporlamasında "A Liderlik Seviyesi" notunu alarak Global A List'te kalmayı sürdürme başarısı gösterdik. 2023 yılında, ülkemizde tüm sektörler içerisinde hem İklim Değişikliği raporlaması hem de Su Güvenliği raporlamasında 2 yıl üst üste A Liderlik Seviyesi alan ve Global Leaders List (A List)'te yer alan tek şirket olduk. Aynı zamanda, 2023 yılında enerji sektöründe bu iki kategoride de A Liderlik Seviyesi alan tek şirketiz.
-SBTi’nin (Bilim Temelli Hedefler İnisiyatifi) imzacısı olarak, geçtiğimiz yıl Yakın Zamanlı Hedef taahhüdümüz doğrultusunda; kapsam 1 ve 2 emisyonlarımız 1,5°C yörüngesine uygun olarak sınıflandırıldı. Dünyada Bilim Temelli Hedefleri belirlenen 5000 üstü şirket arasında yer aldık.
-Great Place to Work® Enstitüsü Türkiye’nin En İyi İşverenleri Listesi’nde üçüncü kez yer aldık.
-Great Place to Work® Enstitüsü ikinci kez Ege’nin yanı sıra Üretim ve İmalatın En İyi İşverenler Listesi’nde yer aldık.
-Uşak Hibrit GES & Uşak RES Kapasite Artışı projelerinin önleyeceği emisyon değerleri ile dördüncü kez Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Düşük Karbon Kahramanı ödülünün sahibi olduk.
-The 2023 Stevie International Businnes Awards®️ Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Başarı Kategorisi'nde ‘Mor Türbin Kanatları Projesi’ ‘Bronz Stevie®️ ödülü aldık.
-İlk kez katılım sağlanan British Safety Council Uluslararası İş Güvenliği Ödülü’nde 51 puan ile en yüksek seviye olan “Distinction” (Üstün Başarı) derecesi elde ettik. Türkiye enerji sektöründe “Distinction” ödülü alma başarısı gösteren tek şirket olduk.   

2024 Türkiye

5 Nisan 2024 tarihi itibarıyla SPK Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Notunu 9,57’ya yükselterek Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi’nde (XKURY) yer almayı sürdürdük.